تعریف دامین
آموزش تعاریف

دامنه (Domain) یا دامنه اینترنتی

دامنه (Domain) که در فرهنگ فارسی با تلفظ دامین و دامین بکار برده می‌شود در لغت به معنی «گستره» می‌باشد و در اینترنت به نامی اختصاصی گفته می‌شود که هر وب‌سایت برای تمایز و قابل دسترسی بودن نسبت به سایر وب‌سایت‌ها به خود می‌گیرد 

دامین (Domain) یا دامنه اینترنتی نام‌منحصر به فرد و بخشی از یو آر ال است. که‌برای شناسایی یک وب‌سایت در دنیای مجازی بکار میرود.در واقع دامین همان نام وب‌سایت شما است. هر دامین از یک‌ یا چند قسمت تشکیل می شود ، که هر قسمت با (.) جدا می شود. به عنوان مثال‌ در سایت https://www.ir24.ir نام دامنه ir24 و پسوند دامنه .ir است. هر دامنه اینترنتی با یک پسوند همراه است , که این پسوند معمولا با توجه به نوع فعالیت شما انتخاب می شود.

در واقع در دنیای مجازی اینترنت نیز به همین صورت می باشد. ما از نام دامنه ها برای یافتن سایت ها استفاده می کنیم زیرا فراموش نشدنی هستند نسبت به آدرس های ip که تعداد کمی هم ندارند. بنابر این هر نام دامنه به یک آدرس IP اتصال دارد یا بعبارتی هر دامنه به IP خاصی اشاره می کند که از آن IP در یافتن سرور میزبان سایت استفاده می شود. یعنی هر IP نیز به یک سرور خاص اشاره می کند که اکانت هاست آن سایت در آن سرور میزبانی می شود و دامنه ی آن سایت نیز به آن اتصال یافته است.

امیدواریم تا این بخش از آموزش توانسته باشیم اهمیت و مزیت استفاده از نام دامنه ها را برایتان به خوبی توضیح داده باشیم. توجه داشته باشید زمانیکه شما یک نام دامنه برای وب سایت خود انتخاب می کنید مطمئن شوید که آن نام برای استفاده ی بازدید کنندگان سایت ساده می باشد:

  • نام دامنه ی خود را کوتاه و توصیفی انتخاب کنید (  بسیار بهتر است از ir24.ir)
  • نام دامنه باید منحصر بفرد باشد
  • می توانید از اعداد و خط تیره نیز در نام دامنه استفاده کنید
  • انواع پسوند های در دسترس را نیز در نظر داشته باشید (.com, .co, .org, .net, .uk, .sy, .net, …)

درآخر فراموش نکنید اولین چیزی که بازدیدکنندگان سایت شما میبینند نام دامنه ی سایت می باشد پس در انتخاب نام دامنه ی خوب دقت کنید.

۰ ۰ رای
امتیازدهی به مطلب
حامد استادی
17 سال فعالیت در زمینه رایانه ،برنامه نویس PHP ،طراحی سایت با کمال افتخار با ایران 24 همکاری می نمایم . امیدوارم از نوشته های بنده راضی باشید و از نظرات خود ما را بهره مند سازید.
0 0 رای
امتیازدهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی (Inline Feedbacks)
مشاهده همه نظرات