file manager
آموزش سی پنل

آموزش فایل منیجر در CPANEL

سیستم مدیریت فایل یا همان File Manager در سیپنل یکی از پرکابرد ترین و مهم ترین بخش های cPanel به شمار میرود. در بسیاری از موارد وقتی وارد سی پنل میشویم، قصد داریم کاری انجام دهیم که به فایل منیجر و استفاده از آن مربوط میشود. بنابراین آشنایی با نحوه کارکرد فایل منیجر در سی پنل بسیار حائز اهمیت است. اینکه با امکانات این بخش از این کنترل پنل محبوب آشنا باشید، میتواند منجر به سرعت بخشیدن به کار شما شده و عدم آشنایی با آن نیز میتواند همانقدر شما را از انجام کاری که مد نظر دارید، عقب بیاندازد.

با توجه به اهمیت و کاربرد زیاد این بخش در سی پنل، در مقاله آموزشی امروز، به شرح کامل بخش های مختلف File Manager در cPanel خواهیم پرداخت. از شما دعوت میکنیم که با ما همراه شوید.

دسترسی به فایل منیجر

دسترسی به File Manager در سی پنل در نهایت سادگی و با کلیک روی آیکن File Manager در این کنترل پنل صورت میگیرد.
کلیک روی آیکن ذکر شده، شما را مستقیما به فایل منیجر هدایت خواهد کرد. فایل منیجر از بخش های مختلفی تشکیل شده که در ادامه به بررسی و شرح آنها میپردازیم.

آشنایی با قسمت های مختلف فایل منیجر cPanel

فایل منیجر از قسمت های مختلفی تشکیل شده و امکانات متعددی را در اختیار شما قرار میدهد.

file manager

بخش اول در بر گیرنده امکاناتی است که شما با استفاده از آنها میتوانید عملیات مختلفی را روی فایل های خود انجام دهید، در محیط فایل منیجر به بخش های مختلف جابجا شوید و … همانطور که مشاهده میکنید، برخی از دکمه های موجود در این قسمت در حال حاضر به رنگ خاکستری نشان داده میشوند. خاکستری بودن یک دکمه به این مفهوم است که عملیات مورد نظر، در حالت فعلی قابل انجام نیست. به عنوان مثال اگر با کلیک روی یک فایل در فایل منیجر، آن را به حالت انتخاب شده در بیاورید، خواهید دید که دکمه هایی که تا این لحظه خاکستری رنگ و غیر قابل استفاده بودند، به حالت فعال در آمده و در دسترس شما قرار میگیرند تا بتوانید عملیات مورد نیاز خود را روی فایل/فایلها/فولدرهای مورد نظر اعمال کنید.

بخش دوم، ساختار درختی فولدرهای موجود در هاست را در اختیار شما قرار میدهد. کلیک روی هر یک از آیتم های این لیست درختی، شما را به فولدر مربوطه هدایت خواهد کرد. معمولا زمانی که وارد چندین فولدر تو در تو میشوید، استفاده از این بخش میتواند به شما کمک کند که در کوتاه ترین زمان، مجددا به نقطه دلخواه خود در فایل منیجر بازگردید.

بخش سوم ، نمایشگر فایلها و فولدر های موجود در هاست شماست. در این بخش میتوانید کلیه فایل ها و فولدر های خود را مشاهده کرده و آنها را مدیریت کنید.

فعال کردن نمایش فایل های مخفی در فایل منیجر cPanel

فایل های مخفی فایل هایی هستند که نام آنها با یک نقطه آغاز میشود. آشنا ترین فایل مخفی که احتمالا با آن آشنا هستید فایل htaccess است. برای مشاهده کردن این نوع فایل ها آنها لازم است که ابتدا تنظیم نمایش فایل های مخفی را در فایل منیجر فعال کنید.

فایل منیجر
فایل منیجر

برای مشاهده فایل های مخفی در سی پنل به شکل زیر عمل کنید :

  1. در بالای صفحه روی دکمه settings کلیک کنید.
  2. در پنجره باز شده گزینه show hidden files (dotfiles) را فعال کنید.
  3. روی دکمه save کلیک کنید تا تنظیمات شما ذخیره شوند.

پس از ذخیره تنظیمات خواهید دید که حالا کلیه فایل هایی که نام آنها با یک نقطه آغاز میشود، در فایل منیجر برای شما به نمایش گذاشته شده و قابل مشاهده خواهند بود.

ایجاد یک فایل یا فولدر جدید در فایل منیجر

گاهی ممکن است برای طبقه بندی فایل منیجر خود (و یا در بسیاری موارد دیگر) قصد ایجاد یک فولدر در فایل منیجر هاست خود را داشته باشید. یا اینکه ممکن است بخواهید یک فایل در هاست خود ایجاد کنید. مثلا این فایل ممکن است یک فایل html یا هر نوع فایل دیگری باشد.

برای انجام هر یک از این عملیات، میتوانید به روش درج شده در زیر عمل کنید :

  1. از طریق فایل منیجر وارد مسیری شوید که مایلید فولدر یا فایل جدید در آن ایجاد شود.
  2. در بالای صفحه، جهت ایجاد یک فایل جدید روی دکمه File و یا برای ایجاد یک فولدر جدید روی دکمه Folder کلیک کنید.
  3. نام فایل یا فولدر مورد نظر را وارد کرده و عملیات را تایید کنید تا فایل یا فولدر مورد نظر شما در محل انتخابی شما ایجاد شوند.

در واقع برای ایجاد یک فایل یا فولدر، نیازی نیست که حتما وارد مسیری که میخواهید فایل/فولدر در آن ایجاد شود شده باشید. چرا که شما میتوانید مسیر ایجاد فایل/فولدر را به صورت دستی در قسمت new … will be created in وارد کنید. اما وارد شدن به مسیر دلخواه پیش از ایجاد فایل/فولدر جدید باعث ایجاد فایل/فولدر مورد نظر در مسیر فعلی شما شده و شما را از وارد کردن دستی آدرس، بی نیاز میکند. در صورتی که تصمیم گرفتید آدرس را به صورت دستی وارد کنید، توجه داشته باشید که علامت خانه در بخش new … will be created in به مفهوم این است که لازم نیست آدرس خانه ی هاست خود را وارد کنید. یعنی مثلا اگر فولدر مورد نظر شما در آدرس home/user/myfolder قرار داشته باشد، تنها وارد کردن عبارت /myfolder در این بخش کافی خواهد بود.

کپی کردن یا جابجا کردن فایل / فولدر در فایل منیجر

کپی کردن و جابجا کردن فایل ها و فولدر ها جزو عملیاتی است که ممکن است در موارد زیادی به آن احتیاج داشته باشید. copy و move از نظر روش انجام، کاملا شبیه به هم هستند. تفاوت این دو عمل در این است که Copy یک کپی از فایل یا فولدر مربوطه در مقصد ایجاد میکند و Move باعث میشود که فولدر یا فایل مربوطه، به طور کامل از مبدا جابجا شده و در مسیر مقصد قرار بگیرد. بنابراین در استفاده از این دو امکان، تفاوت آنها را به خاطر داشته باشید.

کپی در cpanel

برای کپی کردن یا جابجا کردن یک فایل یا فولدر، به طریقه زیر عمل کنید :

  1. برای کپی کردن فایل در بالای صفحه روی دکمه Copy و برای جا به جا کردن آن روی Move کلیک کنید.
  2. مسیر مقصد را در فیلد Enter the path that you want to… وارد کنید. توجه داشته باشید که این مسیر به نسبت مسیر home هاست شما سنجیده میشود. بنابراین نیازی نیست که عبارت home/username را وارد کنید. (منظور از username نام کاربری هاست شماست)
  3. عملیات را تایید کنید تا کپی یا جا به جایی صورت پذیرد.

دانلود فایل

برای دانلود یک فایل کافی است فایل مورد نظر را انتخاب کرده و سپس در بالای صفحه روی دکمه Download کلیک کنید. توجه داشته باشید که در چنین شرایطی دریافت فایل از طریق خود سی پنل صورت میگیرد، بنابراین بیرون رفتن از سی پنل یا تغییر آی پی، منجر به قطع شدن دانلود شما خواهد شد.

آپلود فایل در فایل منیجر

جهت آپلود یا بارگذاری فایل در سی پنل، ابتدا در بالای صفحه روی دکمه Upload کلیک کنید. پنجره جدیدی برای شما باز میشود که امکان بارگذاری فایل را در اختیار شما قرار میدهد.

در اینجا میتوانید به دو شیوه فایل های خود را آپلود کنید. اول اینکه میتوانید فایلها را کشیده و روی ناحیه ای که نوشته Drop files here to start uplaoding در آن به نمایش گذاشته شده رها کنید تا به صورت اتوماتیک به هاست شما آپلود شوند. یا اینکه میتوانید روی دکمه Select File کلیک کرده و فایل دلخواه خود را جهت بارگذاری انتخاب کنید.

در این بخش اگر مایل هستید که در صورت همنام بودن فایل ها، فایل های جدید جایگزین فایلهای قبلی شوند، میبایست گزینه Overwrite existing files را فعال نمایید. پس از اتمام آپلود میتوانید با کلیک بر روی لینک Go back to به فایل منیجر بازگردید.

حذف یک فایل از فایل منیجر

حذف یک فایل به سادگی و با کلیک روی دکمه Delete انجام میشود. 

پنجره فوق به شما اعلام میکند که در حال ریختن فایل یا فولدر مورد نظر در سطح زباله فایل منیجر هستید (Trash) بنابراین اگر مایل نیستید فایل/فولدر مربوطه به سطل زباله برود و مایلید که محتوای مربوطه به طور دائمی از هاست شما پاک شود، ابتدا گزینه ی Skip the trash and permanently delete the files را فعال کرده و سپس روی confirm کلیک کنید. در صورت عدم انجام این کار، محتوای مربوطه بجای حذف دائمی، در سطل زباله فایل منیجر ریخته خواهد شد.

برای مشاهده سطل زبانه و محتوای موجود در آن میتوانید در بالای فایل منیجر روی دکمه View trash کلیک کنید.

 در این حالت، محتوای موجود در سطل زباله برای شما به نمایش در خواهد آمد. در این بخش در صورتی که مایلید فایل/فولدری را مجددا به محل قبلی اش بازگردانید، کافی است آن را انتخاب کرده و در بالای صفحه روی Restore کلیک کنید.

همچنین جهت خالی کردن زباله دان نیز میتوانید روی دکمه Empty Trash کلیک کنید.

توجه داشته باشید که مدت زمان نگه داشته شدن فایل ها در سطح زباله بر اساس سرویس دهنده شما متفاوت است. مثلا ممکن است که این فایل ها، پس از چند روز به طور اتوماتیک، به طور کامل از سیستم حذف شوند، بنابراین در حذف فایل ها، این نکته را نیز مد نظر داشته باشید و به سطح زبانه به عنوان محیطی امن که فایلهای شما تا ابد در آن باقی خواهند ماند، فکر نکنید.

در اینجا اشاره به این نکته هم حائز اهمیت است که فایل های موجود در سطل زباله شما، جزو فضای مصرفی هاست شما حساب شده و هاست شما را پر میکنند. بنابراین در صورتی که قصد خالی کردن فضای هاست خود را دارید، حذف فایل ها را از سطح زباله فراموش نکنید.

تغییر نام یک فایل یا فولدر در فایل منیجر

برای تغییر نام یک فایل/فولدر، کافی است آیتم مورد نظر را انتخاب کرده و سپس در بالای صفحه روی Rename کلیک کنید. سپس نام جدید مورد نظرتان را ارائه داده و عملیات را تایید کنید. توجه داشته باشید که نامی که برای فایل یا فولدر مورد نظرتان انتخاب میکنید، میبایست در مسیر مربوطه منحصر به فرد باشد. مثلا اگر قبلا فایلی با نام test داشته باشید، نمیتوانید نام فایل دیگری را دقیقا به همین نام تغییر دهید. چون واضح است که دو فایل با نام یکسان نمیتوانند در یک مسیر وجود داشته باشند.

ویرایش فایل در فایل منیجر

گاهی ممکن است مایل باشید فایلی را مستقیما از طریق فایل منیجر ویرایش کنید. مثلا ممکن است نیاز به ویرایش یک فایل متنی، یا PHP و یا HTML داشته باشید. در این حالت اگر فایل شما HTML باشد جهت باز کردن یک ویرایشگر HTML و ویرایش فایل مورد نظر، میتوانید در بالای فایل منیجر روی HTML Editor کلیک کرده و یا برای سایر فایل ها از جمله فایلها PHP و نوشتاری میتوانید روی Code Editor کلیک کنید.

پس از کلیک روی یکی از دکمه های بالا، پنجره ی دیگری برای شما به نمایش در می آید که از شما درخواست میکند encoding فایل مورد نظر را انتخاب کنید. معمولا نیازی نیست که در این پنجره، تغییری اعمال کنید و تنها کافی است روی دکمه Edit کلیک کنید تا صفحه ویرایشگر برای شما به نمایش در بیاید. اما به طور کلی همیشه توجه کنید که فایل را در حالت utf-8 جهت ویرایش باز کنید تا مشکلی در بهره گیری از زبانهایی مانند فارسی نداشته باشید.

فشرده کردن و خارج کردن از حالت فشرده در فایل منیجر

سی پنل قادر است با سه پسوند gz، bz2 و zip فایل های فشرده ایجاد کرده و در اختیار شما قرار دهد. جهت فشرده کردن چند فایل / فولدر، کافی است ابتدا آنها را انتخاب کرده و سپس در بالای صفحه روی دکمه Compress کلیک کنید.

فرمت فشرده سازی را انتخاب کرده و در بخش enter the name of the compressed archive در صورت نیاز نام فایل فشرده را ویرایش کنید. (توجه کنید که اشتباها مسیر ذخیره را تغییر ندهید) در پایان روی compress files کلیک کنید تا عملیات فشرده سازی آغاز شود. پس از اتمام عملیات، پنجره ی جدیدی به شما نشان داده میشود که حاوی گذارش فشرده سازی است. حالا میتوانید روی دکمه close کلیک کنید و به کار خود ادامه دهید.

حال برای خارج کردن یک فایل از حالت فشرده. در اینجا ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که فایل های دارای پسوند rar، فایل های فشرده چند بخشی و فایل های فشرده رمز دار را نمیتوانید در سی پنل از حالت فشرده خارج کنید. چنین فایلهایی را میبایست بر روی کامپیوتر خود از حالت فشرده خارج نموده و مورد استفاده قرار دهید. اما اگر فایلی با فرمت zip یا gz در اختیار داشته باشید، چنین فایل فشرده ای بدون مشکل در سی پنل قابل بازگشایی خواهد بود. در این حالت برای باز کردن فایل از حالت فشرده، کافی است ابتدا فایل را انتخاب کرده و سپس در بالای فایل منیجر روی دکمه Extract کلیک کنید. پنجره ای برای شما به نمایش در می آید که مسیر بازگشایی فایل از حالت فشرده را از شما درخواست میکند. این مسیر به طور پیشفرض بر روی فولدر فعلی تنظیم شده است. در اینجا در صورت لزوم، میتوانید مسیر را تغییر دهید. سپس جهت خارج کردن فایل از حالت فشرده روی دکمه Extract Files کلیک کنید.

تغییر سطح دسترسی فایل در cPanel

در فایل منیجر، سطح دسترسی هر فایل به شکل یک عدد در ستون Permissions در جلوی آن به نمایش گذاشته میشود. برای تغییر اجازه های خواندن، نوشتن یا اجرای یک فایل/فولدر برای گروه های مختلف، ممکن است نیاز داشته باشید که سطح دسترسی یک فایل/فولدر را تغییر دهید.

رای تغییر سطح دسترسی یک فایل/فولدر، ابتدا روی دکمه Permissions در بالای صفحه کلیک کنید تا صفحه مربوط به Change Permissions برای شما به نمایش در بیاید. سپس گزینه های دلخواه خود را تیک بزنید. توجه داشته باشید که نمای عددی سطوح دسترسی ای که انتخاب کرده اید در پایین صفحه برای شما به نمایش در می آید که میتوانید از آن جهت راهنما برار رسیدن به سطح دسترسی دلخواه استفاده کنید. در پایان روی دکمه Change Permissions کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شوند.

برای ویرایش سطح دسترسی یک فایل یا فولدر به صورت سریع و تنها با وارد کردن عدد سطح دسترسی دلخواه، کافی است در فایل منیجر، در ستون Permissions روی سطح دسترسی نمایش داده شده، دابل کلیک کنید تا امکان ویرایش از طریق وارد کردن رقم دلخواه برای شما فراهم شود. پس از وارد کردن عدد دلخواه، جهت ذخیره سطح دسترسی جدید، روی save کلیک کنید.

۰ ۰ رای
امتیازدهی به مطلب
حامد استادی
17 سال فعالیت در زمینه رایانه ،برنامه نویس PHP ،طراحی سایت با کمال افتخار با ایران 24 همکاری می نمایم . امیدوارم از نوشته های بنده راضی باشید و از نظرات خود ما را بهره مند سازید.
0 0 رای
امتیازدهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی (Inline Feedbacks)
مشاهده همه نظرات